Scholarship recipients and scholarship donors gather for a group photo at Hotel Vetro.

Scholarship recipients and scholarship donors gather for a group photo at Hotel Vetro.

May 18, 2017

Congratulations Education students!

Each year, the College of Education honors its top students with scholarships.

These awards celebrate outstanding student achievement in areas such as academic performance, research, student leadership, community service and citizenship, and contributions to all areas of education.

The College of Education is pleased to recognize its top students and the generous donors who make the scholarships possible. We wish our students much success in al their future endeavors as the next generation of leaders, scholars, and innovators in their fields.

Duane D. Anderson Memorial Scholarship:

Mandy Conrad

Jack Bagford Elementary Education Scholarship:

Erin Richey

David and Connie Belin Honors Award:

Kristen Budreau, Mary Grismer

Blommers/Hieronymus/Feldt Fellowship:

Aaron McVay

Lowell Brandt Rehabilitation Counseling Award:

Mileidy Crespo-Jones

Barry Bratton Memorial Award:

Rachel Gatewood

Dr. Bettye M Caldwell and Dr. Fred T. Caldwell Scholarship:

Aubrey Grawe

Community Foundation of Greater Des Moines Award:

Chris Casas, Thomas Schepers, Rachel Straka, Evan Turner, Zach Waddingham, Nicholas Zaccari

Jake and Kimberly Chung Scholarship:

Hannah Murrens

Debra Clausen Memorial Scholarship:

Kathryn Paterson

T. Anne Cleary Psychological Research Scholarship:

Samantha Brown, Yunkyoung Garrison

Laurie Jane Croft Scholarship:

Sara Miner

Beulah A. and Robert L. Darrow Scholarship Fund:

Reuben Vyn

John Leonard Davies Scholarship:

Leah Dow

Harvey H. Davis Memorial Scholarship:

Matthew Stier

H.D. Hoover Excellence Scholarship:

Aaron McVey

Mary Agnella Gunn Memorial Scholarship:

Christina Crowley

John H. Haefner Memorial Scholarship:

Jacob Engle, Garrett Gobble

Gladys and Margaret Harvey Education Scholarship:

Carrie Aldrich

Jo Hendrickson Award:

Carlye Akers, Brian Brosius, CJ Corrigan, Emily Eden-Burn, Justin Gutierrez, Mary Harrigan, Nicholas Heggen, Kameryn Ingles

Emma E. Holmes Education Scholarship:

Amanda Meiners, Heidi Meyer, Amanda Mollet, Steven Shanley, Kaitlin Twaddle, Shaun Wilkinson

Albert Hood Promising Scholar Award:

Matthew Beck, Jessica Sheets

Howard K. and Mathilda Ihrke Scholarship:

Brenna Anderson, Kirsten Arneson, Kristen Budreau, Spencer Gibson, Analaura Osorio, Madison Pettit, Samantha Roseland, Taylor Scudder, Jeffrey Surratt, Eriq Vazquez

Howard R. Jones Achievement Award:

Elizabeth Petersen

Kyle C. and Eula B. Jones Scholarship:

Melanie Anderson Collora, Gabrielle Chelette, Clarice Kelling, Philip Lala

Charlotte and Ruby Junge Scholarship:

Henry Hartzler

Paul Larson Military/Veteran Student Scholarship:

Daniel Milburn

Daniel G. Loetscher Memorial Science Education Scholarship:

Hain Moon

Sheila E. McFarland Memorial Scholarship:

Madison Atzen

Leonard A. Miller Memorial Scholarship:

Jordan Bouzek

Minority Student Award:

Laila McCloud

Helen Mackin Nichol Memorial Scholarship:

Derek Lau, Vincent Lehmkuhl, Lisa Michels, Braden Miller

Melvin R. Novick Award in Educational Measurement and Statistics:

Qing Xie

Paul Opstad Scholarship:

Sangmin Park

Margaret P. Park Scholarship:

Haviland Gilbert, Jennifer St. John

Ernest T. Pascarella Military Veteran Promise Award:

Jeremy Williams

Guy and Gladys Peterson Scholarship:

Melissa Frieberg

Ann Ramsey and Richard E. Posey Scholarship:

Rachel Barloon, Savannah Gabel

REACH Scholarship for Excellence:

Tyson Bedford, Kendra Brower, Carl Dennison, Brenden Doran, Vincent Licocci, Shelby Marcus

Mary Maxine Redmond Scholarship:

Lydia Sinclair

Albert and Martha Ruffalo First Generation Education Scholarship:

Courtney Fredrickson

Judith Young Saunders Scholarship:

Allison Barr, Grace Junkins

Judy Skalsky Memorial Scholarship:

Andrea Campbell, Daniel Milburn, Sydney Protheroe, Emily Willms

Margaret A. Sloan Scholarship:

Ye Lin, Coryn Van Beek

Lloyd Smith Scholarship:

Brynn Schwab

Maureen Medberry Snell Education Award:

Wyatt Brockbank, Kate Kedley, Lashelle Morrison, Dorian Olsen, Alexander Rice, Sydra Smith, Khadidra Washington

Carol M. and Ed Stenson Scholarship in Education:

Danielle Bender, Savannah Gabel, Clancy Haase, Ellen Mays, Mattie Rogers, McKinzi Shook

Drs. Andrew and Jeanne Stevenson Scholarship:

Zachary Miller

Franklin D. and Louise P. Stone International Student Scholarship:

Gomee Park

James and Coretta Stroud Fellowship:

Carrie Morris, Shaun Wilkinson

Grace Phelps Stucker Scholarship:

Jenna Glaza

Student Teaching Abroad Scholarship:

Elizabeth Brodette, Jacob Byers, Rachel Chambers, Alison Failor, Allison Gattone, Jenna Glaza, Mary Grismer, Henry Hartzler, Samantha Helland, Margaret Hugen, Gina Johnson, Amira Nash, Lauren Rosa, Michael Whetstone, Christina Zinkgraf

Sukup Family Award:

Tayler Kortenkamp, Nathan Williams, Alex Herink (Presidential Fund for Excellence)

Edgar M. and Evelyn Benzler Tanruther Scholarship:

Carrie Borchert, Elizabeth Gavin, Sierra Smith

UI REACH Scholarship Fund for Excellence Award:

Tyson Bedford, Kendra Brower, Carl Dennison, Brenden Doran, Vincent Licocci, Shelby Marcus

University High School Innovative Developments in Education Award (IDEA):

Jonathon Baldwin, Elizabeth Halverson

Emily C. Wagner Scholarship:

Sierra Kome

Erwin and Louise Wasta International Scholarship:

Sanga Kim